MAKS otestuj sa

Matika nie je v škole dvakrát obľúbená. Napriek tomu úlohy matematickej súťaže MAKS vo voľnom čase dobrovoľne riešia tisícky detí. Za 29 rokov súťaže sa ich už nazbieralo viac ako pol milióna!

Skúste, ako by ste si s MAKSovskými úlohami poradili vy.

Results

Super! Máte náš obdiv.

zvládli ste to lepšie ako 70 % ostatných. Test pripravila TALENTÍDA. Celoročná matematická súťaž MAKS pre žiakov 5.-9. ročníka ZŠ a prímy – kvarty OG práve štartuje. Úlohy 1. kola a všetko o súťaži už je na stránke. Kto nechce zmeškať šancu stať sa MAKSiHviezdou alebo MAKSiFrajerom, mal by sa do 3. 10. prihlásiť a vyplniť elektronický odpovedník.

Dnes nebol Váš deň.

Skúste znova. Test pripravila TALENTÍDA.

Celoročná matematická súťaž MAKS pre žiakov 5.-9. ročníka ZŠ a prímy – kvarty OG práve štartuje. Úlohy 1. kola a všetko o súťaži už je na stránke. Kto nechce zmeškať šancu stať sa MAKSiHviezdou alebo MAKSiFrajerom, mal by sa do 3. 10. prihlásiť a vyplniť elektronický odpovedník.

#1. Pani Mária má troch synov. Narodili sa v dvojročných rozostupoch. Tento rok pani Mária oslávila 48 rokov. Najstarší syn Karol poznamenal, že o tri roky by mali jej narodeniny špeciálne osláviť. Vtedy bude mamin vek súčtom vekov jej troch synov. Koľko rokov má tento rok Karol?

Ďalej

#2. Poterovcov čakalo po príchode na chalupu nepríjemné pre­kva­pe­nie. Na verande, ktorá je vydláždená štvor­covými dlaždicami troch rôznych veľkostí, ležal obrovský had (obr.). Každá z najmenších dlaždíc má obvod 80 cm. Aký dlhý bol had?

Ďalej

#3. Pani Diana si kúpila náhrdelník s deviatimi perlami. Potom sa dopočula, že jedna z perál na náhrdelní­ku je falošná. Perly vyzerali navonok úplne rovnako, falošná per­la sa teda od pravých mohla líšiť iba hmotnosťou. Pani Diana urobila tri váženia:
1) odvážila perly číslo 1, 2, 3, 4. Váha ukázala 16 gramov.
2) odvážila perly číslo 5, 6, 7, 8. Váha ukázala 20 gramov.
3) odvážila perly číslo 2, 6 a 9.
Váha ukázala 16 gramov. Koľko gramov váži falošná perla?

Ďalej

#4. Ivana naliala po 200 ml vody do dvoch váz. Obe mali tvar kvádra s rovnakou štvorcovou podstavou, ale mali rôznu výšku. V prvej váze siahala voda presne do tretiny výšky vázy, v druhej do polovice. Koľko mililitrov vody by musela priliať do prvej vázy, aby siahala do polovice výšky vázy?

Ďalej

#5. Futbal v byte nezostal bez následkov. Keď mama zisťovala, kto trafil okno, dostala takéto odpovede:
Miro: „Bol to Peťo.“
Peťo: „Bol to Rišo.“
Rišo: „Ja som to nebol.“
Tomáš: „Ja som to nebol.“
Ako sa neskôr ukázalo, iba jeden z chlapcov hovoril pravdu. Kto trafil okno?

Koniec