Lucia – Top Expertka v Mozgolamoch a Tajomstvách prírody

Do Experta sa v jeho 14-ročnej histórii zapojilo už viac ako 120 000 žiakov. Jednou z najúspešnejších súťažiacich bola Lucia, s ktorou sme pri príležitosti 15. narodenín Experta urobili krátky rozhovor. Súťažila v témach: Mozgolamy a Tajomstvá prírody a získala krásne umiestnenia:

  • 2016/17, Mozgolamy 1. miesto, Tajomstvá prírody 14. miesto, TOP Expert 7. miesto
  • 2017/18, Mozgolamy 2. miesto, Tajomstvá prírody 7. miesto, TOP Expert 1. miesto
  • 2018/19, Mozgolamy 7. miesto, Tajomstvá prírody 1. miesto, TOP Expert 2. miesto

Čím Ťa zaujala súťaž Expert geniality show?

Napríklad svojou rozmanitosťou, je v nej viacero úplne odlišných súťažných tém. Tiež sa mi páčia zaujímavé otázky, no najviac sa mi ráta možnosť staviť sama na seba pri označovaní, či som si istá. Je to risk, lebo v mnohých prípadoch si vôbec nie som istá, ale o to väčšiu radosť mám, keď sa naozaj trafím.

V ktorých ročníkoch a na akej škole si sa zapojila do súťaže Expert geniality show?

Expertiť som začala vlastne už v 5. triede na základnej škole, vtedy som riešila ešte Všetkovedka. Odvtedy som nevynechala ani jeden ročník.

V akých témach si súťažila?

U mňa je to každoročná klasika, Mozgolamy a Tajomstvá prírody.

Na základe čoho si si vyberala dané súťažné témy?

Nuž, prvýkrát som si asi prelistovala brožúry a vybrala. Témy sa mi osvedčili, robia mi radosť, tak ich nemením. A mamka učí biológiu a matematiku, aj preto si ku mne našla cestu láska k logickým úlohám a Tajomstvá prírody mám s ňou priamo doma. Tieto dva predmety ma bavia aj v škole.

Spomenieš si, ako si sa umiestnila, alebo čo si vyhrala (aké ceny)?

Niekedy sa mi podarilo umiestniť bravúrne, niekedy menej, ale mám na konte už aj prvé miesta. Z cien sa mi najviac rátajú spoločenské hry (úplná topka bola Timeline Slovensko), ale tiež ceruzky. Ja som taká ceruzková 🙂

Ak porovnáš písomky a testy v škole, v čom je podľa Teba Expert iný?

Experta píšem, lebo ma teší. Premýšľanie, tipovanie, riskovanie, a pri tom všetkom môžem rok čo rok prekonávať sama seba. Písomky predsa len vypracúvam kvôli známke a keď ju napíšem dobre, je to skôr úľava, než radosť.

Aký má podľa Teba súťaž prínos pre žiakov?

Naučila som si rozvrhnúť prácu v rámci časového limitu, dedukovať, zvážiť, či sa mi oplatí riskovať. Expert ponúka možnosť vyniknúť v oblastiach, ktoré nepatria medzi školské predmety, teda v nej môže zahviezdiť aj ten, kto na to v škole nemá príležitosť.

Pomohla Ti súťaž v ďalšom štúdiu?

Fuu, nad tým som nikdy nepremýšľala. Tajomstvá prírody ma povzbudili bádať a rozmýšľať, prečo sú veci také, aké sú, nie len sa mechanicky učiť. Ale pri testoch mi veľmi pomáha, keď viem vylúčiť niektoré možnosti, čo ma naučila práve súťaž Expert.

Kde momentálne študuješ?

Študujem na gymnáziu a jednou z možností, ktorú pri budúcom štúdiu zvažujem, je matematická biológia.