EXPERT Svetobežník

Expert geniality show je vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a všetkých typov stredných škôl.

Súťaž je výnimočná z niekoľkých dôvodov. Žiaci súťažia v dvoch súťažných témach, ktoré si vyberú zo šiestich ponúknutých. Témy zahŕňajú angličtinu, dejepis, geografiu, občiansku náuku, fyziku, biológiu, chémiu, astronómiu, logiku, šport a všeobecný prehľad. Piatakom a šiestakom ponúkame dve témy, ktoré obsahujú všetky uvedené oblasti.

Kvíz: Expert Svetobežník

Vyskúšaj si 10 otázok a zisti, čo vieš o rôznych krajinách sveta. Začni kliknutím na tlačítko Ďalej.

Results

Super gratulujem

zvládli ste to lepšie ako 70% ostatných. Test pripravila Talentída.
Pripravili sme pre vás sériu testov EXPERT ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.

Dnes nebol Váš deň

Skúste znova. Test pripravila Talentída.

Pripravili sme pre vás sériu testov EXPERT ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.
Ďalej

#1. Na Zemi žije v súčasnosti približne osem miliárd ľudí, jednotlivé oblasti však nie sú zaľudnené rovnomerne. Na prvom mieste rebríčka najľudnatejších svetadielov alebo kontinentov je Ázia. Ktoré dve oblasti sú druhá a tretia v poradí?

Ďalej

#2. Vplyv klimatickej zmeny sa na Slovensku prejavuje aj v rastúcom počte tropických dní za jeden rok. Od roku 2010 je ich každoročne zaznamenaných viac ako 20. Počas leta v roku 2022 bolo tropických dní v Bratislave už viac ako 30. Ktoré dni označujeme ako tropické?

Ďalej

#3. Počas turistiky môžeme na niektorých miestach v krajine natrafiť aj na zvláštne biele stĺpiky s červenou hornou časťou. Čo predstavujú?

Ďalej

#4. Ostrovný štát, ktorý vidieť na satelitnej snímke rovnomenného ostrova, je členským štátom Európskej únie. Obrys ostro­va sa nachádza aj na jeho štátnej vlajke. Ako sa nazýva tento ostrov?

Ďalej

#5. Medzi olympijské symboly patrí aj päť farebných kruhov. Modrý predstavuje Európu, zelený Austráliu a Oceániu. Ktoré časti sveta predstavujú ostatné kruhy?

Ďalej

#6. Zoja prešla cez trog, kde objavila kar. Pomocou lana sa jej podarilo vyšplhať na menší nunatak. Ako vznikli povrchové útvary, ktoré na týchto miestach obdivovala?

Ďalej

#7. V ktorej trojici štátov používajú rovnaký úradný jazyk?

Ďalej

#8. Vášnivý cyklista Miro prešiel na bicykli popri Dunaji od jeho prameňa až po ústie. Cez ktoré z uvedených miest určite nešiel?

Ďalej

#9. Vlajku na obrázku je možné vidieť každý rok 10. marca na mnohých miestach sveta. Pripomína krvavé potlačenie povstania proti okupácii cudzou armádou. Patrí územiu, ktoré v roku 1950 násilne obsadila Čína. Ako sa volá toto územie?

Ďalej

#10. Ktorý z uvedených štátov nemá na svojom území činné sopky?

Koniec

Ďalšie testy Experta