EXPERT Svetobežník

Expert geniality show je vedomostná súťaž pre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a všetkých typov stredných škôl.

Súťaž je výnimočná z niekoľkých dôvodov. Žiaci súťažia v dvoch súťažných témach, ktoré si vyberú zo šiestich ponúknutých. Témy zahŕňajú angličtinu, dejepis, geografiu, občiansku náuku, fyziku, biológiu, chémiu, astronómiu, logiku, šport a všeobecný prehľad. Piatakom a šiestakom ponúkame dve témy, ktoré obsahujú všetky uvedené oblasti.

Kvíz: Expert Svetobežník

Vyskúšaj si 10 otázok a zisti, čo vieš o rôznych krajinách sveta. Začni kliknutím na tlačítko Ďalej.

Results

Super gratulujem

zvládli ste to lepšie ako 70% ostatných. Test pripravila Talentída.
Pripravili sme pre vás sériu testov EXPERT ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.

Dnes nebol Váš deň

Skúste znova. Test pripravila Talentída.

Pripravili sme pre vás sériu testov EXPERT ku každej téme. Ak chcete môžete si ich vyskúšať.
Ďalej

#1. Približne aký je výškový rozdiel medzi najvyšším vrchom sveta Mount Everestom a najvyšším vrchom Slovenska Gerlachovským štítom?

Ďalej

#2. Podnebie Európy je výrazne ovplyvňované teplým morským prúdom. Vďaka nemu sú zimy v západnej Európe miernejšie ako na iných miestach Zeme s rovnakou zemepisnou šírkou. Ako sa tento prúd nazýva?

Ďalej

#3. Kde by sme sa ocitli, keby sme sa prevŕtali z nášho územia cez stred Zeme priamym vrtom až na jej druhú stranu?

Ďalej

#4. Kde sa na Zemi nachádza až 70 % sladkej vody?

Ďalej

#5. Mesto Jeruzalem má vo svete výnimočné postavenie. Bol a je domovom ľudí rôzneho vyznania a rôznych národností. Za posvätné miesto ho považujú veriaci troch svetových náboženstiev. Ktoré z uvedených náboženstiev nie je s Jeruzalemom historicky ani kultúrne prepojené?

Ďalej

#6. Na severe Atlantického oceána sa medzi Škótskom a Islandom nachádzajú ostrovy, ktoré sú autonómnym regiónom Dánska. Základom ich hospodárstva je rybolov a chov oviec. Ako sa tieto ostrovy nazývajú?

Ďalej

#7. Krajinu vychádzajúceho slnka – Japonsko, tvorí viac ako 2000 ostrovov. Väčšinu jeho územia však tvoria štyri veľké ostrovy. Na ktorom z nich leží hlavné mesto Tokio?

Ďalej

#8. Koláčový graf na obrázku zobrazuje podiel jednotlivých svetadielov na svetovej populácii. Ktorá farba predstavuje Afriku?

Ďalej

#9. Juraj a Soňa sa tešia na výlet do tropických lesov polostrova Yucatán a na návštevu viacerých archeologických lokalít spojených s mayskou civilizáciou. Do ktorého štátu sa chystajú cestovať?

Ďalej

#10. Architekt Antonio Gaudí sa preslávil návrhmi stavieb v jednom významnom európskom meste. V ktorom?

Koniec

Ďalšie testy Experta

Scroll to top